Jak prawidłowo pobierać próbki żywności?
Pobór próbek żywności pozwala przeprowadzić dokładną analizę w celu zbadania jakości spożywanego pożywienia przez ludzi. Badanie polega na ocenie związków chemicznych, jakie są obecne w konkretnych produktach żywnościowych. Odpowiednio pobrane próbki pozwalają dokładnie poznać skład jedzenia czy określić pochodzenie niepożądanych związków chemicznych. Jak pobiera się próbki?
Pobór próbek żywności – o czym należy pamiętać?
Próbki żywności muszą być pobierane przez wyznaczoną osobę za pomocą jałowych, jednorazowych narzędzi, a następnie szczelnie zamknięte w szklanych lub plastikowych pojemnikach. Na opakowaniu próbki żywności trzeba również umieścić trwale napis określający jej zawartość. Powinien zawierać datę i godzinę przygotowania potrawy, imię, nazwisko i stanowisko służbowe pracownika pobierającego próbkę, a także datę i godzinę otwarcia produktu, dane producenta czy datę produkcji. Właściwie pobrana i oznakowana próbka pozwala otrzymać rzetelne informacje o jakości zdrowotnej żywności w trakcie jej badania. Analiza żywności to z kolei jeden z ważniejszych zastosowań, jakim jest spektrometria mas.
Analiza żywności – jakie ma cele?
Najważniejsze zadanie analizy żywności dotyczy wykonania badań jakościowych i ilościowych produktów spożywczych. Jest to możliwe na różnych etapach produkcji – zarówno w trakcie wytwarzania, jak i konsumpcji. Innym istotnym celem, jest badanie ilościowe i jakościowe podstawowych składników odżywczych – białek, witamin oraz soli mineralnych, dostarczanych do organizmu. Odpowiednio pobrane próbki pozwalają również zidentyfikować związki toksyczne, które z kolei mogą występować w produktach spożywczych. Właściwie wykonana analiza żywności przez dystrybutora liderów biologii molekularnej Spektrometria, jest najlepszym sposobem na uzyskanie wiarygodnych informacji związanych z chemicznymi, fizycznymi i biologicznymi właściwościami pokarmu.
Analiza żywności – jakie ma zalety?
Choroby przenoszone przez żywność to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może wynikać ze zmiany metod, procesów i praktyk produkcyjnych. Ma na to wpływ zarówno nieodpowiedni skład chemiczny surowców w jedzeniu dopuszczonym do obrotu, jak i ich skażenie. Jakość dostarczanych produktów spożywczych musi być jak najwyższa, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów. Wielostopniowa analiza żywności pozwala upewnić się, że produkty spożywcze są pozbawione szkodliwych związków chemicznych, a spożycie ich nie będzie powodem wystąpienia różnych chorób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana